RHEL Desktop nie jest przeznaczony na komputery typu desktop zwykłego użytkownika, ale po odpowiednim dostosowaniu, spokojnie możemy używać do nieskomplikowanych zastosowań. Ja używam do tego systemu CentOS i na nim testowałem wymienione tutaj aplikacje.
Skype
Skype jest dostępny również na Linuksa. Ale nie jest oczywistym, że jest dostępny na CentOS. Paczki *.rpm dla systemu CentOS nie ma, więc by zainstalować ten program ściągamy wersję "static" i rozpakowujemy w dowolnym miejscu, aczkolwiek do tego typu zastosowań polecam katalog "/opt". Niestety nie mam kamerki wiec dzialanie, tego programu przetestowalem w jedna strone.
Tlen
Kolejny popularny komunikator z systemu Windows, rowniez w Linuksie. Tutaj nie ma wiekszego problemu, sciagamy paczke ze strony tlena i uruchamiamy instalator :).
VirtualBox
Popularny program do wirtualizacji. Instalacja jest bardzo prosta wystarczy sciagnac paczke rpm dla systemu RHEL5 (3.0.10). I zainstalowac w systemie np. poleceniem "yum localinstall".
OpenOffice.ux.pl 3
W systemie mamy dostepny system openoffice jednak w nienajnowszej wersji. Jezeli chcemy najnowsza wersje pakietu, mozemy skorzystac z wersji firmy Ux Systems. W tym celu ze strony www.ux.pl/openoffice pobieramy wersje RPM. Podobnie jak w wypadku VirtualBoksa instalujemy poleceniem np. "yum localinstall".
Google Picasa
Popularny program graficzny google. Najprostszym sposobem na jego instalacje jest dodanie repozytorium Google do yuma. Nastepnie w ulubionym pakiecie do zarzadzania oprogramowaniem mozemy wybrac interesujacy nas pakiet.
Adobe Reader
Popularny program z windowsa do odczytywania plikow PDF. Podobnie jak wyzej, z tym, ze mozemy ze strony adobe pobrac paczke zawierajaca informace o repozytorium yuma.
Adobe Flash
Rowniez znajduje sie na wyzej wymienionym repozytorium. Dla niektorych podstawowy pakiet dla systemu typu desktop.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz